piątek, 5 kwietnia 2013

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać?

Dziś krótko porozmawiamy o różnych rodzajach lokat bankowych. Na pewno każdy zgodzi się z tym, że naturalnie jest ich bardzo wiele. Przed wyborem najlepszej lokaty dla siebie na pewno powinniśmy zapoznać się z większością z nich. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy wiedzieć jaki rodzaj lokaty pasuje do naszych potrzeb. Dlatego usiądźmy wygodnie przed komputerem i wczytajmy się właśnie w ten artykuł, który pomoże nam zapoznać się z niektórymi rodzajami lokat bankowych.

Lokaty negocjowane

Lokaty negocjowane z całą pewnością są przeznaczone dla osób, które chcą wpłacić na lokatę dużą ilość pieniędzy. I mówimy tu o naprawdę sporej kwocie. Lokaty negocjowane często są objęte kwotą minimalną, która sięga ponad kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak wpłacenie takiej kwoty jest dla nas z całą pewnością bardzo mocno korzystne, ponieważ daje nam możliwość negocjowania warunków lokaty. A co możemy negocjować? Praktycznie wszystko. A więc zdołamy negocjować czas trwania lokaty, kapitalizację odsetek, dopłaty do lokaty, czy też oprocentowanie lokat i naturalnie rodzaj oprocentowania – stały bądź też zmienny. Tak więc lokaty negocjowane dają nam prawdziwe pole do popisu. Bank chętnie negocjuje z klientami, ponieważ zależy mu na tym, aby pozyskać tak wpływowego klienta. Naturalnie zanim wpłacimy pieniądze na lokatę negocjowaną powinniśmy znaleźć najlepsze lokaty dla siebie. Najlepsza lokata to taka, na której najwięcej zarobimy. Przejdźmy się więc do kilku placówek bankowych i zobaczmy jaki bank zaoferuje nam najlepsze dla nas warunki lokaty. Następnie wróćmy do tego banku, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Lokaty jednodniowe

Lokatę jednodniową może założyć dziś każdy, ponieważ zazwyczaj nie obowiązuje na niej kwota minimalna. Na lokatę jednodniową możemy więc wpłacić każdą sumę jaką tylko chcemy. Lokaty jednodniowe stają się dziś coraz bardziej popularne, a popularność ta wynika przede wszystkim z tego, że lokaty jednodniowe są zwolnione z podatku Belki. Podatek Belki obowiązuje w każdym innym rodzaju lokat prócz tego. Polega to na tym, że od odsetek na lokacie pobierane jest 19 procent. Tak więc nasz zysk na innych lokatach zawsze będzie uboższy o te 19 procent. Na szczęście lokata jednodniowa działa na tak sprytnych zasadach, które pozwalają nam na ominięcie podatku Belki.

Lokaty terminowe

Jak donosi portal Najlepsze lokaty - kwiecień 2013, lokaty bankowe terminowe są lokatami najbardziej znanymi. Są to lokaty, na których nasze pieniądze są zamrażane. Jeśli zakładamy lokatę terminową na rok, to przez cały rok nie możemy ruszyć swoich pieniędzy. Dopiero po upływie czasu trwania lokaty dostajemy swoje pieniądze wraz z odsetkami, od których naturalnie odtrącono już wcześniej podatek Belki. Lokaty terminowe są bardzo różnie oprocentowane, wszystko to zależy do zasad jakie ustalił bank. Mogą mieć określoną kwotę minimalną, mogą także być z takiej kwoty zwolnione.

Konto oszczędnościowe vs. Lokata

Oszczędzanie pieniędzy dla wielu Polaków jest czymś bardzo normalnym. Nic więc dziwnego, że na kontach bankowych i lokatach osoby fizyczne w naszym kraju zgromadziły już ponad pięćset miliardów złotych oszczędności! Choć kwota ta jest w dalszym ciągu dość niewielka w porównaniu chociażby do państw Europy Zachodniej, to jednak powoli nadrabiamy stracony przez lata dystans. Jednak oszczędności trzymane przez nas w bankach również mogą być trzymane w różnego rodzaju produktach bankowych. Najpopularniejsze z nich to oczywiście lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe. Choć są one bardzo podobne do siebie, to jest też i kilka różnic, na które powinniśmy zwrócić uwagę wtedy, gdy wybieramy jedno z tych rozwiązań. Przyjrzyjmy się więc możliwościom, jakie oferują oba rozwiązania: konta oszczędnościowe i lokaty bankowe.

Lokaty bankowe

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na pomnażanie naszych oszczędności w banku jest umieszczenie ich na lokacie bankowej. Jest tak naprawdę umowa, zawierana pomiędzy nami a bankiem, który przez określony czas będzie mógł swobodnie dysponować naszymi pieniędzmi. W zamian za to będzie przysługiwało nam odpowiednie wynagrodzenie, wypłacane przez bank w postaci odsetek. Zerwanie lokaty przed terminem jej zapadalności często wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu utraty odsetek. Jednak są też na rynku lokaty, które umożliwiają uniknięcie tej odpowiedzialności. Warto też pamiętać o tym, że banki oferują bardzo dużo różnych typów lokat. Mogą to być chociażby lokaty rentierskie, jednodniowe, dwu-walutowe, progresywne czy w formie produktów strukturyzowanych. Wybranie najkorzystniejszego rozwiązania nie zawsze jest proste, dlatego warto skorzystać z pomocy doradców bankowych czy nawet internetowych porównywarek lokat. Pozwolą nam one na wybranie interesujących nas warunków i podjęcie decyzji, co do najlepszej lokaty bankowej.

Konta oszczędnościowe

Przez ostatnich kilka lat Polacy bardzo często korzystali z lokat jednodniowych. Lecz ze względu na zmiany podatkowe przestały być one opłacalne. Obecnie ich miejsce zajęły konta oszczędnościowe. Podstawową ich zaletą jest to, że oszczędzać możemy dowolną kwotę – nawet kilkadziesiąt złotych. Co ważne, pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym możemy wpłacać i wypłacać w dowolnej chwili, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Oprocentowanie jest zazwyczaj zbliżone do tego, które oferują nam banki na lokatach. Jeśli więc cenimy sobie szybki dostęp do naszych oszczędności, to zamiast lokaty bankowej śmiało możemy wybrać konta oszczędnościowe.