wtorek, 11 czerwca 2013

Idziemy do banku założyć lokatę

Masz większe oszczędności w domu, które leżą w kopercie i nie wiesz za bardzo co z nimi zrobić? Boisz się, że codzienne podbieranie po kilka lub kilkanaście złotych w końcu okaże się na tyle zgubne, że pieniądze rozejdą się bez widocznych efektów? W takim wypadku tylko najlepsza lokata może Cię uratować.

Zanim jednak pójdziemy do banku, trzeba dowiedzieć się, w których placówkach obecnie znajdują się najlepsze lokaty. Trzeba więc zarezerwować sobie wolny wieczór lub popołudnie i postarać się, żeby nikt przez dłuższy czas nam nie przeszkadzał. Wówczas będziemy mogli dokładnie przeanalizować wszystkie szczegóły oraz zasady funkcjonowania lokat, ponieważ największe różnice tkwią niestety w drobnych szczegółach. Zamiast jednak śledzić to, co jest napisane drobnym druczkiem w regulaminach ofert bankowych, można znacząco ułatwić sobie pracę.

Na pomoc może więc przyjść ranking lokat dostępny na portalu finansowym Lokaty - czerwiec 2013. Dzięki niemu w wygodny sposób będzie można sprawdzić, które lokaty w jakich bankach są najkorzystniejsze. Parametry rankingów można też niekiedy zmieniać, co wpływa na inne ułożenie wyników. Na przykład można ustawić ranking według najwyższego oprocentowania.

Dopiero, kiedy zorientujemy się dzięki rankingom, które lokaty mają najwyższe oprocentowanie, można udać się do wybranego banku i od razu powiedzieć, jaką lokatę i na jaką kwotę będzie się chciało otworzyć. Warto wówczas obstawać przy swoim i nie dać się zwieść temu, co będzie mówił do nas pracownik, ponieważ czasami próbują oni wcisnąć klientom inny produkt, który okazuje się później mniej zyskowny dla klienta, niestety z większą korzyścią dla banku.

Rodzaje banków funkcjonujących na polskim rynku

Jeśli spojrzymy na polskie banki, zauważymy specyficzny ich podział, który warto poznać, bowiem nie jest obojętnym to, do jakiego zeń się wybierzemy. Po drugie zresztą, w dwudziestym pierwszym wieku właściwie cały nasz budżet domowy jest uzależniony od ich funkcjonowania, ponieważ każdy wykonuje przelewy, każdy otrzymuje wpłaty na konto, każdy zaciąga kredyty i każdy oszczędza na lokatach bądź kontach oszczędnościowych.

Bank centralny

I tak oto po pierwsze, najważniejszym odłamem wyżej wymienionych jest bank centralny, odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie całego szeroko rozumianego systemu bankowego, którego rolę w Polsce pełni Narodowy Bank Polski. Do jego podstawowych funkcji należy natomiast emitowanie pieniądza gotówkowego poprzez wprowadzanie go w obieg przede wszystkim na podstawie długu udzielanego bankom komercyjnym (opisanym poniżej), ale nie tylko. To jednak nie koniec, ponieważ bank centralny rozlicza finanse instytucji mu podległych, świadczy im tradycyjne usługi bankowe, obsługuje transakcje z zagranicznymi bankami typu centralnego oraz pełni rolę banku skarbu państwa, płacąc rachunki obiektów państwowych, utrzymując państwowe depozyty, prowadząc państwowy budżet czy też obsługując państwowy dług publiczny. Co więcej, bank centralny ustala cele polityki finansowej państwa i kontroluje ją w oparciu o posiadane przez siebie instrumenty, rozporządza krajowymi rezerwami typu dewizowego, a także monitoruje i wpływa na podaż kapitału w obiegu.

Banki komercyjne

Polskie banki, które odwiedzamy z kolei my, to banki komercyjne, które odpowiadają za obsługę i zorganizowanie ruchu kapitału pomiędzy nimi, a nami, czyli ludnością. Do podstawowych ich zobowiązań należy natomiast gromadzenie kapitału i obsługiwanie rachunków, udzielanie kredytów oraz pożyczek, a także rozliczenia finansowe o w rozumieniu krajowym oraz zagranicznym. Co jednak interesujące, banki komercyjne są przedsiębiorstwami nastawionymi na zysk, w związku z czym parają się też działalnością związaną ryzykiem finansowym, obejmującą przykładowe przyjmowanie depozytów od jednych i klientów i pożyczanie ich drożej innym. Podsumowując więc, przedstawione tu instytucje stanowią podstawę, bez której krajowe finanse nie funkcjonowałyby tak dobrze jak funkcjonują dziś.