środa, 23 marca 2016

Kiedy można sobie pozwolić na kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne czy też mieszkaniowe to ogromne zobowiązanie dla portfela kredytobiorcy. W zależności od naszej zdolności finansowej wartość takiego kredytu może sięgać nawet miliona złotych. Zdolność kredytowa jest uzależniona przede wszystkim od tego, ile przyszły kredytobiorca zarabia.


Oczywiście, żaden bank nie udzieli tak olbrzymiej pożyczki komuś, kto zajmuje się tylko dorywczo jakąś pracą lub jego posada jest niskopłatna. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zbierać pieniądze i liczyć na to, że kiedyś los się odwróci i będzie można zarobić w jakiś sposób więcej pieniędzy lub poprzez zwiększenie swojej zdolności kredytowej uzyskać pozytywną opinię umożliwiającą zadłużenie poprzez kredyt hipoteczny.

Gdy jednak mamy dobrą, stabilną pracę bank chętnie udzieli nam kredytu, ponieważ jest to dla instytucji bankowej czysty zysk. Oprocentowanie kredytów hipotecznych, mimo, że pozornie niskie, przy tak dużych kwotach ma kolosalne znaczenie. Co więcej, trzeba uwzględnić zarówno prowizję jak i marżę i płacone odsetki mogą się znacząco zwiększyć. Z drugiej strony nie ma się co dziwić bankom, że chcą się jakoś zabezpieczyć. Przy tak ogromnych pieniądzach błędem z ich strony byłoby zbyt niskie oprocentowanie, przecież ryzyko jest olbrzymie!

Dodatkowo, kredyty hipoteczne sprawiają, że kredytobiorca jest przywiązany niejako do danego banku przez wiele lat, co dla tej instytucji jest korzystne. Kredyty pod hipotekę są często wybieraną opcją szczególnie przez młodych ludzi. Trzeba zauważyć także to, że bank ogranicza w pewien sposób wiek osób zaciągających najlepsze kredyty hipoteczne – od ich wieku zależy wystawiona przez bank pozytywna bądź negatywna opinia kredytowa.

Zastanawiając się nad tym bardziej, to również jest zrozumiałe, bo przecież 80-letnia osoba zadłużająca się w banku jest obarczona większym ryzykiem, że nie uda się jej spłacić do końca kredytu niż dwudziestokilkulatek, ponieważ po prostu może nie doczekać końca spłaty. Sytuacja finansowa osób starszych również działa na ich niekorzyść w tym wypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.