wtorek, 5 marca 2013

Konsekwencje zerwania lokaty

Planując założenie lokaty warto już na samym początku poważnie zastanowić się nad tym, na jak długo możemy wolne środki na niej ulokować. O ile bowiem samo założenie lokaty jest nietrudne i zajmuje niewiele czasu, to już finansowe konsekwencje jej zerwania mogą być dosyć bolesne i dotkliwe.

Oczywiście wypłacenie pieniędzy przed terminem określonym w umowie jest możliwe i suma wypłaconych oszczędności nie zmniejszy się w stosunku do tej, którą na lokatę wpłaciliśmy. Finansowe konsekwencje dotyczyć mogą jednak uzyskanych odsetek. Niektóre banki w takich sytuacjach pobierają również określoną prowizję za naruszenie pierwotnych warunków zawartej umowy.

Jeśli chodzi o odsetki z lokaty, to w momencie jej zerwania należy liczyć się z utratą całością bądź znacznej części uzyskanych przychodów. To ile utracimy zależy przede wszystkim od zapisów umowy. Może ona określać to w dosyć dowolny i zróżnicowany sposób. W przypadku niektórych lokat utracimy całość uzyskanych odsetek, w innych połowę, a jeszcze w innych np. 90% wypracowanych zysków. Niektóre umowy określają konsekwencje także w inny sposób np. że w przypadku przedterminowego wycofania depozytu odsetki dla danej kwoty zostaną naliczone, ale według oprocentowania dla zwykłych rachunków.
Aby uchronić się od przykrych konsekwencji tego typu, należy dobrze się zastanowić na jaki okres nasze środki chcemy na lokacie ulokować już w momencie jej zakładania. Warto także dobrze zapoznać się z podpisywaną umową, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dopytać o szczegóły pracownika banku.

Korzystnym rozwiązaniem może być także umieszczenie części oszczędności na lokacie długoterminowej, a części na takiej, która zawierana jest na krótszy okres czasu. Dzięki temu w razie pojawienia się nagłych potrzeb i wydatków, nie trzeba będzie narażać się konieczność zerwania lokaty długoterminowej, a skorzystać będzie można z oszczędności ulokowanych na tej krócej obowiązującej.

O ile samo założenie lokaty jest czynnością stosunkowo łatwą i nie stwarzającą większych problemów, to już rezygnacja z niej przed ustalonym w umowie terminem może rodzić nie tyle problemy, co pewne konsekwencje finansowe. Dlatego zakładając lokatę należy dobrze zastanowić się do kiedy dane środki finansowe nie będą nam potrzebne, a tym samym na jaki okres czasu możemy je właśnie na lokacie ulokować. Niezdecydowani i niepewni powinni poszukać innych form oszczędzania, które nie grożą utratą wypracowanych zysków. Alternatywą dla tradycyjnych lokat mogą być pod tym względem np. lokaty progresywne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.