wtorek, 11 czerwca 2013

Rodzaje banków funkcjonujących na polskim rynku

Jeśli spojrzymy na polskie banki, zauważymy specyficzny ich podział, który warto poznać, bowiem nie jest obojętnym to, do jakiego zeń się wybierzemy. Po drugie zresztą, w dwudziestym pierwszym wieku właściwie cały nasz budżet domowy jest uzależniony od ich funkcjonowania, ponieważ każdy wykonuje przelewy, każdy otrzymuje wpłaty na konto, każdy zaciąga kredyty i każdy oszczędza na lokatach bądź kontach oszczędnościowych.

Bank centralny

I tak oto po pierwsze, najważniejszym odłamem wyżej wymienionych jest bank centralny, odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie całego szeroko rozumianego systemu bankowego, którego rolę w Polsce pełni Narodowy Bank Polski. Do jego podstawowych funkcji należy natomiast emitowanie pieniądza gotówkowego poprzez wprowadzanie go w obieg przede wszystkim na podstawie długu udzielanego bankom komercyjnym (opisanym poniżej), ale nie tylko. To jednak nie koniec, ponieważ bank centralny rozlicza finanse instytucji mu podległych, świadczy im tradycyjne usługi bankowe, obsługuje transakcje z zagranicznymi bankami typu centralnego oraz pełni rolę banku skarbu państwa, płacąc rachunki obiektów państwowych, utrzymując państwowe depozyty, prowadząc państwowy budżet czy też obsługując państwowy dług publiczny. Co więcej, bank centralny ustala cele polityki finansowej państwa i kontroluje ją w oparciu o posiadane przez siebie instrumenty, rozporządza krajowymi rezerwami typu dewizowego, a także monitoruje i wpływa na podaż kapitału w obiegu.

Banki komercyjne

Polskie banki, które odwiedzamy z kolei my, to banki komercyjne, które odpowiadają za obsługę i zorganizowanie ruchu kapitału pomiędzy nimi, a nami, czyli ludnością. Do podstawowych ich zobowiązań należy natomiast gromadzenie kapitału i obsługiwanie rachunków, udzielanie kredytów oraz pożyczek, a także rozliczenia finansowe o w rozumieniu krajowym oraz zagranicznym. Co jednak interesujące, banki komercyjne są przedsiębiorstwami nastawionymi na zysk, w związku z czym parają się też działalnością związaną ryzykiem finansowym, obejmującą przykładowe przyjmowanie depozytów od jednych i klientów i pożyczanie ich drożej innym. Podsumowując więc, przedstawione tu instytucje stanowią podstawę, bez której krajowe finanse nie funkcjonowałyby tak dobrze jak funkcjonują dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.