piątek, 11 października 2013

Wady kredytu samochodowego dla firm

Samochodowe kredyty dla firm cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, w żadnym wypadku nie można przy tym utrzymywać, że jest to popularność niezasłużona. Należy jednak mieć świadomość tego, że posiadają one nie tylko liczne zalety, ale i pewne wady, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego rodzaju wsparcia warto więc przeanalizować zarówno te pierwsze, jak i drugie.


Osoby, które porównują kredyt samochodowy i leasing zwracają uwagę przede wszystkim na to, że pierwsze z wymienionych rozwiązań jest nieco droższe, jeśli więc zależy nam przede wszystkim na oszczędności środków finansowych musimy mieć świadomość tego, że samochodowy kredyt dla nowych firm nie ułatwi nam realizacji tak zdefiniowanego celu. Porównanie z leasingiem nie wypada zresztą jeszcze aż tak niekorzystnie, osoby, które odrzucają możliwość zaciągnięcia kredytu samochodowego uzasadniają więc swoją decyzję odkryciem, że zakup środka transportu za gotówkę jest o wiele bardziej opłacalny. Nadal jednak warto mieć na uwadze to, że zarówno kredyt samochodowy dla firm, jak i leasing generują koszty mniejsze niż wynajem floty, nie można więc mówić o nich jako o rozwiązaniach pozbawionych atutu opłacalności.

O wiele poważniejszym problemem wydaje się być to, że samochodowy kredyt dla firm przyznawany jest na zasadach, które nie różnią się znacząco od tych, z jakimi mają do czynienia odbiorcy indywidualni. W praktyce oznacza to przede wszystkim konieczność posiadania zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie, żaden bank nie pozwala sobie bowiem na niepotrzebne ryzyko współpracując z przedsiębiorcami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wówczas, gdy zakup samochodu nie jest wcale jedyną inwestycją, z jaką w najbliższym czasie będzie musiała liczyć się zarządzana przez nas firma. Starając się o kredyt inwestycyjny musimy wykazać się jak największą zdolnością kredytową, a samochodowy kredyt dla firm w istotny sposób ją obniża. Co gorsza, nie należy on do zobowiązań, które możemy spłacić „od ręki”, niekiedy więc jego zaciągnięcie znacząco ogranicza nam możliwość podejmowania innych działań biznesowych.

Minusem kredytu samochodowego, jak pokazuje analiza portalu Kredyt dla firm 2013 jest również to, że pojazd staje się środkiem trwałym w firmie również wówczas, gdy nie jest jeszcze spłacony. Owszem, posiadanie środka transportu podnosi wartość firmowego majątku, należy jednak liczyć się i z tym, że jego eksploatacja jest rozliczana według ryczałtów i limitów, a co za tym idzie – nie może przekroczyć określonej w prawie wartości. Problemu tego nie mają osoby zainteresowane leasingiem, niekiedy więc również ta niedogodność wpływa na decyzję o rezygnacji z samochodowego kredytu dla firm.

Ku żalowi niektórych przedsiębiorców nie można udzielić im jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy kredyt samochodowy dla firm jest rozwiązaniem atrakcyjnym, czy też nie. Przed jego zaciągnięciem warto jednak pamiętać zarówno o jego zaletach, jak i słabszych stronach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.