czwartek, 19 grudnia 2013

Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym?

Wybór między lokatą o kontem oszczędnościowym nie należy do łatwych decyzji, bo oba te produkty mają ze sobą wiele wspólnego. Są argumenty świadczące za tym, aby wybrać konto, ale są i takie, które z kolei bardziej przemawiają za lokatą. W niektórych przypadkach znowu można założyć konto, ale nie ma się moliwości założenia lokaty, w innych jest odwrotnie. A problem wciąż pozostaje nierozwiązany.


Odwieczna walka


Taka odwieczna walka między tymi dwoma produktami finansowymi odbija się jednak z korzyścią dla klienta. Oferty banków, dostępne tutaj, stają się bowiem coraz bardziej atrakcyjniejsze, kusząc klientów wysokim oprocentowaniem i sprawiając, że coraz więcej osób przekonuje się do takich form inwestycji swoich pieniędzy.

Zalety kont oszczędnościowych


Brak minimalnej kwoty do wpłaty początkowej, stała kontrola nad finansami, dostęp do menadżera finansów, możliwość wypłaty gotówki w każdej chwili bez ponoszenia kosztów to główne zalety, jakie mają konta oszczędnościowe. Są oczywiście i inne, które jednak dotyczą wybranej grupy klientów (np. inwestujących wielotysięczne sumy) w konkretnym wieku (np. rodziców zakładających konta dla swoich niepełnoletnich dzieci).

Niezależnie jednak od tego rachunki oszczędnościowe są cenione ze względu na bardzo wysoki poziom tak zwanego consumer-friendly. Chodzi tu głównie o przyjazność oferty względem klienta – ma on większą kontrolę nad zdeponowanymi pieniędzmi, które nie są obracane przez bank (jak w przypadku lokat). Klient ma wtedy znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa związanego z tym, co się dzieje z jego gotówką.

Konto dla każdego, lokata nie


Chociaż obie formy aktywności finansowej – konta i lokaty – można uznać za bezpieczne inwestycje gotówkowe, to jednak nie zawsze konsument ma możliwość skorzystania z obu tych opcji. Lokaty nie założy się np. wtedy, gdy nie posiada się odpowiedniej ilości gotówki do wpłaty początkowej. Z kolei rachunek oszczędnościowy może być otworzony tylko wtedy, gdy w tym samym banku ma się już rachunek rozliczeniowy. Lokata nie może być otworzona przez osobę niepełnoletnią (nawet za zgodą rodziców), natomiast konto można otworzyć już w chwili, gdy osoba taka skończy 13. lat.

Takie niewielkie ograniczenia skutecznie jednak odstraszają klientów, którzy wolą dalej trzymać pieniądze w domu, niż je zainwestować w lokaty i czerpać z nich zyski. Oszczędnościowe konta są więc doskonałą alternatywą pośrednią – pozwalają na złożenie pieniędzy na oprocentowanym rachunku i zarabianiu na nim przy praktycznie żadnych ograniczeniach formalnych i technicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.