środa, 22 stycznia 2014

Czy finansowanie firm jest możliwe tylko w sektorze bankowym?

Warto zrozumieć, że współczesne działalności gospodarcze nie są w stanie rozwijać się w długim terminie bez kapitału zewnętrznego. Największe oraz najmniejsze firmy żyją stale na kredycie, jednak różnica między nimi jest bardzo istotna. Solidne korporacje, z utrwaloną przyszłością ekonomiczną, dobrymi wskaźnikami rentowności uzyskują znacznie niższy koszt finansowania podejmowanych działań. Firmy mniejsze mają z tym duży problem, dlatego dysproporcje w poszukiwaniu taniego pieniądza są standardem na rynku bankowym, ale także coraz częściej na parabankowym.


Gdzie szukać najlepszego wsparcia interesów?


Dla początkujących biznesmenów banki detaliczne, zabezpieczone polityką monetarną prowadzoną przez Narodowy Bank Polski są po prostu trwałym partnerem w interesach, stosunkowo mało ryzykownym. Koszt kapitału bywa jednak uzależniony od wielu czynników, szczególnie od wskaźników rentowności, posiadania własnego majątku. Coraz częściej zatem pojawia się pytanie, czy warto finansować cele działalności gospodarczych w bankach detalicznych. Niekoniecznie. Alternatywy istnieją. Są niezłe. A oto kilka słów, właśnie o nich.

Kilka słów o działalności nowoczesnych funduszy Venture Capital


Fundusze Venture Capital to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów alternatywnego finansowania przedsiębiorstw. Do głównych zalet funduszy Venture Capital zalicza się nie tylko wsparcie typowo kapitałowe, ale także realną pomoc w precyzowaniu strategii i bardzo niskie ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. Pieniężne konsekwencje są minimalne, ponieważ takie fundusze doskonale wiedzą o ryzyku gospodarczym. Wsparcie funduszy dobrze wpływa na wskaźniki dotykające elementu zdolności kredytowej. Kredyt dla nowych firm 2014 ogólnie staje się bardziej dostępny. Niestety początkujący przedsiębiorcy uzależniają się od takiej współpracy, która wymusza długoterminowe relacje. Klasyczne kredyty dla firm, chociaż stanowią dodatkowe koszty dają poczucie, że po ich spłacie biznes dalej się rozwinie, tylko już będąc nienaruszoną własnością. Strategia finansowania musi brać powyższy element pod uwagę, bo niepewność własności obniża motywację kadry zarządzającej.

Dywersyfikacja zadłużenia dobrym sposobem na ekonomiczne przetrwanie


Sektor bankowy ma się dobrze, ponieważ wzbudza zaufanie. Kredyty dla firm posiadają pewną strukturę formalną. Do tego Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski czuwa nad zgodnością prowadzenia takich, społecznie odpowiedzialnych biznesów. Warto jednak zrozumieć, że finansowanie przedsiębiorstw nie jest jednotorowe. Perspektywy dofinansowania istnieją także w wielu alternatywnych obszarach. Połączenie kilku opcji wydaje się idealnym rozwiązaniem, zapewniającym także dywersyfikację kosztów długu, co wpływa realnie na poprawę wyników finansowych prowadzonego przedsięwzięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.