piątek, 21 lutego 2014

Co należy wiedzieć o lokatach? Wady i zalety lokat bankowych.

Większość ludzi ma świadomość tego jak ważne jest oszczędzanie. Może mieć ono różne formy, jednak najczęściej decydujemy się na wybór lokaty. Warto jednak pamiętać, że nie ma idealnego rozwiązania inwestycyjnego. Lokaty tak samo jak każda inna forma pomnażania kapitału mają swoje wady i zalety.


Lokaty cieszą się od wielu lat naszym ogromnym zaufaniem, a ich popularność nie maleje nawet, gdy eksperci finansowi zgodnie podkreślają, że zyski z nich płynące są kuriozalnie niskie. Banki wykorzystują więc nasze przywiązanie do tej formy inwestowania kapitału i prześcigają się w nowych ofertach lokat kusząc nas nimi niemal wszędzie. Trzeba jednak pamiętać, że lokata lokacie nie równa i że każda z nich może być lepszym lub gorszym rozwiązaniem. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zaletami i wadami takiego rozwiązania inwestycyjnego, by dokonać świadomego wyboru – najlepsze lokaty niekoniecznie są bowiem tymi, które są najbardziej reklamowane.

Zalety lokat bankowych


Za najważniejszą zaletę lokat bankowych uznaje się możliwość ich otwarcia nawet przy niewielkiej ilości posiadanego kapitału. Lokaty różnią się jednak między sobą wysokością minimalnej wpłaty, która w niektórych ofertach wynosi 500 zł, a w innych aż 5000 zł. Kwoty takie są jednak dostępne dla większości osób. Warto także zaznaczyć, że osoby decydujące się na otwarcie lokaty nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy o finansach. Nie muszą również śledzić wykresów giełdowych i martwić się zawirowaniami na rynku papierów wartościowych i w gospodarce. Wystarczy tylko, że wpłacą na lokatę uzgodnioną sumę i po określonym czasie otrzymają na swoje konto bankowe kapitał początkowy wraz z zarobionymi odsetkami. Ponadto zysk z lokaty jest ustalony odgórnie – nigdy więc nie dostaniemy mniej niż wynikałoby to z umowy podpisanej z bankiem.

Wady lokat bankowych


Lokaty bankowe nigdy nie umożliwią nam osiągnięcia tak wysokich zysków jak w przypadków innych, bardziej ryzykownych rozwiązań. Gwarancja ochrony kapitału początkowego powoduje, że banki oferują niskie oprocentowanie, które kształtuje się obecnie na poziomie wynoszącym maksymalnie 3 procent w skali roku. Ponadto pieniądze zgromadzone na lokacie są „zamrożone” przez cały okres jej obowiązywania. Powoduje to, że właściciel lokaty nie może skorzystać z pieniędzy, jeśli będą mu one nagle potrzebne. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszego zerwania lokaty, jednak wiąże się to z utratą całości zarobionych na niej odsetek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.