czwartek, 10 kwietnia 2014

Co zrobić gdy jesteśmy obciążeni kilkoma kredytami?

Obecnie mnóstwo ludzi jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie rozchodzi się tu wyłącznie o pożyczki w bankach ale również są to raty za sprzęt RTV lub auto. Gdy często jesteśmy zmuszeni żeby pamiętać o zapłaceniu kilku rat w ciągu jednego miesiąca, po niedługim okresie czasu staje się to uciążliwe. I właśnie w takim przypadku świetnym rozwiązaniem bywa często konsolidacja posiadanych przez nas zobowiązań.


Chociaż hasło to jest raz po raz przytaczane w reklamach banków lub w gazetach, wielu spośród nas nadal nie zdaje sobie sprawy co ono oznacza. A chodzi w tym przypadku o nic innego jak zaciągnięcie jednej pożyczki na wyrównanie wszystkich naszych obciążeń finansowych. W ten sposób w rzeczywistości zamieniamy kilka małych kredytów na jeden duży. Dla niektórych klientów takie działanie może zdawać się być niemądre, jednak w wielu sytuacjach jest to najdoskonalsze z dostępnych rozwiązań.

W jaki sposób więc działa taki kredyt konsolidacyjny? Wystarczy odwiedzić poszczególne banki i zorientować się jakie takiego rodzaju kredyty są nam w stanie zaproponować. W dużej mierze jest to zależne od rodzaju posiadanych przez nas obciążeń finansowych, oraz od ich wysokości. Zazwyczaj jednak kredyty konsolidacyjne charakteryzują się tym, iż czas na ich spłacenie jest rozłożony na długi okres czasu w związku z czym raty bywają niższe. Jest to szczególnie opłacalne dla osób, które miały kłopot ze spłatą wszystkich długów w tym samym miesiącu. W taki sposób bowiem posiadają one możliwość na pomniejszenie comiesięcznych wydatków. Dla samych banków, które udzielają takiego rodzaju kredytów, również jest to korzystna operacja. Po pierwsze pozyskują nowego klienta, który spłaca pożyczoną sumę pieniędzy wraz z odsetkami, a to już jest korzystne. Po drugie, klient ten jest rzetelny jeśli chciałby otrzymać kredyt konsolidacyjny a nie uchylać się od spłacania swych długów.

Proponowane przez banki lub też pozostałe instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zwykle dzielą się na dwa elementarne typu. Pierwsze z nich to kredyty nazywane hipotecznymi, gdyż z ich pozyskaniem wiąże się konieczność zabezpieczenia pożyczki w postaci hipoteki naszego domu lub na przykład mieszkania. Jest to spowodowane tym, iż w tych sytuacjach konsolidacja kredytów opiewa na dość dużą sumę pieniędzy. Czas na spłatę jest jednak wówczas wydłużony a oprocentowanie niższe. Kolejny typ takiego kredytu znany jest jako kredyt gotówkowy i zaciąga się go na niższe kwoty przez co nie ma konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń. Musimy jednak podkreślić, iż warunki związane z jego udzielaniem bywają trochę mniej atrakcyjne. Termin spłaty zadłużenia jest dużo krótszy, a oprocentowanie z kolei większe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.