piątek, 11 lipca 2014

Jak bardzo ważna jest zdolność kredytowa przy zaciąganiu kredytu?

Samo zdecydowanie się na wzięcie kredytu nie wystarczy do realizacji tego zamiaru. Poza osobą, która chce zaciągnąć pożyczkę, na jej udzielenie musi się zgodzić jeszcze instytucja, która posiada pieniądze przeznaczone na takie cele, czyli bank. Pracownicy tej instytucji finansowej udzielą nam kredytu, jeśli upewnią się, że nie będzie przeszkód w tym, abyśmy w terminie spłacili pożyczkę.

Żeby tego dokonać muszą sprawdzić naszą zdolność kredytową. Banki mogą liczyć w tym zakresie na pomoc Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Krajowego Rejestru Długów (KRD). BIK to instytucja, która zbiera informacje na temat historii kredytowej klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, czyli tak zwanych SKOK-ów. Natomiast KRD gromadzi informacje o osobach zadłużonych w instytucjach finansowych.

Jeśli podczas sprawdzania naszej historii kredytowej bank zauważy, że spóźniamy się ze spłatą wcześniej zaciągniętych pożyczek, może odmówić nam udzielenia kolejnego kredytu. Jeżeli pracownicy banku nie będą widzieli żadnych przeciwwskazań, przejdą do procedury przyznania nam pożyczki.

Najważniejszą informacją dla banku, który ma nam udzielić kredytu gotówkowego są dane na temat naszych dochodów. Osoby, które pracują na podstawie umów zazwyczaj przedkładają bankom zaświadczenia o swoich dochodach. Osoby, które prowadzą działalności gospodarcze muszą donieść do banku odpowiednie dokumenty z urzędów skarbowych. Jeśli ktoś jest twórcą, czyli na przykład dziennikarzem, który pisze reportaże do różnych gazet, musi przynieść wyciągi z kont, na których widnieją tantiemy, które twórcy osiągają za swoją działalność. Natomiast emeryci i renciści przedkładają odcinki ostatnich emerytur lub rent.

Okres, który powinny zawierać dokumenty przedstawiające nasze dochody powinien obejmować przynajmniej miesiąc. Najczęściej jednak banki wymagają, abyśmy przedstawili dochody z przeciągu ostatnich trzech miesięcy. W niektórych przypadkach trzeba się pochwalić zarobkami do roku wstecz.
Kredyty gotówkowe pokazuje, że nie są przyznawane automatycznie i od ręki. Podczas pierwszej wizyty w banku musimy złożyć wniosek kredytowy. Pieniądze otrzymamy na konto dopiero po dokładnej weryfikacji naszej historii kredytowej przez bank. Co ważne, jeśli instytucja finansowa odmówi nam udzielenia pożyczki, jej obowiązkiem jest podanie przyczyny takiej decyzji. Jeśli się z nią nie zgadzamy lub uważamy, że jest dla nas krzywdząca, możemy napisać odwołanie od takiej decyzji, a bank ją rozpatrzy.

Banki chętnie udzielają pożyczek osobom, które mają czystą historię kredytową, co znaczy, że nigdy nie miały problemów z regularną i terminową spłatą zobowiązań. Dlatego też, jeśli kiedykolwiek decydujemy się na choćby najmniejszą pożyczkę lub zakupy na raty, dbajmy o to, aby nie zapominać o regularnych spłatach. Wtedy unikniemy problemów przy kolejnych kredytach.

Pamiętajmy również, że informacje o naszych zobowiązaniach finansowych muszą zawsze być rzetelne. Jakiekolwiek ukrywanie zobowiązań, może się negatywnie odbić na naszych staraniach o pożyczkę, a to z kolei może nam zamknąć drogę do starań o kredyty w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.