piątek, 31 października 2014

Kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny? Który z ich jest korzystniejszy dla klienta?

Oferta instytucji finansowych jest bardzo bogata. Aby wybrać opcję najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom, należy poznać podstawowe różnice pomiędzy różnymi typami kredytów. W tym artykule omawiamy kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, na dowolny cel.
hipoteka


Długość czasu spłaty i wysokość rat

Kredyty mieszkaniowe wyróżniają się na tle innych produktów bankowych bardzo długim czasem spłaty, który może sięgać nawet 30 lat. Inne typy kredytów są udzielane zwykle na czas nie przekraczający kilku lat. Istotną różnicą jest także wielkość pojedynczej raty. Kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się relatywnie niską ratą, czyli niewielkim oprocentowaniem.

Oznacza to, że kredyt hipoteczny będzie tańszy dla klienta, który pożycza pieniądze na długi czas. Przy kredycie konsumpcyjnym na dowolny cel zapłaciłby znacznie wyższe odsetki. Pomijając fakt, że raczej nie dostałby pieniędzy od banku na tak długo. Aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, trzeba sprawdzić ranking kredytów mieszkaniowych, ale już na tym etapie widać, że jest to lepsze wyjście niż inne rodzaje kredytów.

Dlaczego bankom to się opłaca?

Po pierwsze, z powodu wysokiej wartości zabezpieczenia, którym w tym przypadku zawsze jest nieruchomość. Inne rodzaje kredytów mogą być udzielane tylko na podstawie zaświadczenia o pracy, pod zastaw np. samochodu, po poręczeniu itp. Z tych źródeł odzyskanie wierzytelności może okazać się znacznie trudniejsze niż z nieruchomości. Ryzyko banku przy kredycie hipotecznym jest bardzo małe, bo użytkownik raczej nie zniszczy mieszkania czy domu w takim stopniu, aby nie przedstawiał żadnej wartości. Bank ma prawie pewność, że odzyska zainwestowane fundusze przypomina bloger z http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html Przy innego typu zabezpieczeniach, np. maszynach produkcyjnych, może okazać się, że w momencie zabezpieczania roszczeń z tych przedmiotów, będą one już warte znacznie mniej niż w chwili brania kredytu.

Ponadto, niektóre banki nie trzymają przez całe 20 czy 30 lat zobowiązań hipotecznych u siebie, ale chętnie je odsprzedają podmiotom trzecim, jako tzw. listy zastawne. Czyli kredytobiorca staje się dłużnikiem innej instytucji niż ta, w której zaciągał zobowiązanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.