środa, 7 stycznia 2015

ABC kredytów gotówkowych



Mechanizm działania kredytów gotówkowych


Kredyty gotówkowe polegają na użyczeniu przez bank kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy na ustalony okres. Kredytobiorca może dowolnie dysponować środkami z kredytu gotówkowego i nie jest zobowiązany do deklarowania przed bankiem na jakie cele je przeznaczy. Bank pobiera za udzielenie kredytu wynagrodzenie, na które składa się przede wszystkim oprocentowanie kredytu gotówkowego. Kredytobiorca spłaca kredyt oraz ustalone odsetki w ramach ustalonego harmonogramu rat.

 



Podstawowe parametry kredytów gotówkowych



 

Do podstawowych własności kredytów gotówkowych należy  przede wszystkim jego koszt. Mowa tu głównie o oprocentowaniu, lecz nie tylko ono stanowi o tym, ile kredy będzie kosztował. Istotną kwestią jest również okres na jaki kredyt będzie przyznany. Niektóre kredyty gotówkowe mają charakter jedynie krótkookresowy i zwykle zamykają się w obrębie jednego roku. Inne  z kolei są przyznawane na dłuższe okresy. Nie bez znaczenia pozostaje również elastyczność danej oferty kredytowej warunkującej do, którego dnia należy uiścić ratę kredytu gotówkowego.  Można także mówić o kredytach zabezpieczonych oraz bez zabezpieczenia. W pierwszym przypadku gwarantem spłaty zobowiązania staje się zabezpieczenie w postaci ruchomości bądź też nieruchomości.

 



Koszty kredytów gotówkowych


Analizując koszty kredytów gotówkowych w pierwszej kolejności wymienia się oprocentowanie. Ten element warunkuje ile będzie kosztował dany kredyt gotówkowy, jednak poza nim istnieją także inne opłaty. Banki mogą pobierać opłaty na przykład za rozpatrzenie wniosku czy w postaci prowizji od udzielonego kredytu. Czasami konieczne jest opłacenie ubezpieczenia kredytu na wypadek utraty pracy czy innych zdarzeń losowych. W ten sposób banki zabezpiecza się przed ryzykiem nie spłacenia kredytu przez kredytobiorcę. Koszty zwykle zależą od dwóch kwestii. Po pierwsze od zdolności kredytowej ubiegającego się o zobowiązanie. Im zdolność kredytowa wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo nie spłacania kredytu w przyszłości. Stąd też osoby o lepszej zdolności kredytowej mogą liczyć na mniejsze oprocentowanie. Drugą kwestią jest okres na jaki przyznawany jest kredyt. Jeżeli będzie zaciągany na dłuższy czas i co za tym idzie będzie opiewał na wyższa kwotę, tym koszt kredytu będzie wzrastał. Jeżeli mamy do czynienia z kredytem gotówkowym z zabezpieczeniem to również będzie to kredyt tańszy niż taki niezabezpieczony. Dzieje się tak ponieważ zabezpieczenie sprawia, że ryzyko niespłacenia kredytu gotówkowego spada, dlatego też bank będzie skłonny pobrać mniejsze wynagrodzenie w wyniku mniejszego ryzyka, które musi ponieść. W tym artykule znajdziecie więcej przydatnych porad - oferty-kredytow.com/historia-kredytowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.