wtorek, 10 lutego 2015

Na co zwracać uwagę podczas wyboru lokaty?



Ranking lokat, narzędzie popularne wśród tych poszukiwaczy bankowych produktów, którzy posługują się przede wszystkim internetem, z założenia pozwala na dokonanie wstępnej selekcji i na wybranie najbardziej konkurencyjnej oferty.


Pamiętać należy jednak, że elektroniczne porównanie lokat spełnia swoją misję jedynie częściowo. Wiele informacji musimy dopowiedzieć sobie sami, czy raczej – odnaleźć szczegóły na temat produktu, zarówno te przemilczane na witrynie rankingowej, jak i te napisane przysłowiowym drobnym druczkiem. W przypadku każdej lokaty warto wiedzieć, że informacja dostępna na folderze, na stronie danego banku czy właśnie w rankingu, podaje oprocentowanie lokat w wymiarze rocznym. Oznacza to, że jeżeli lokata jest półroczna, a oprocentowanie wynosi 3 proc., wtedy odpowiednio musimy liczyć sobie tę kwotę na pół (1,5 proc.), jeżeli trwa kwartał, wartość odsetek dzielić musimy na cztery itd. Najlepsze lokaty to także takie lokaty, które nie wymagają dodatkowej współpracy z bankiem – współpracy wymuszonej niejako przez umowę. Niektóre instytucje, jako warunek wstępny złożenia depozytu, wymagają także otworzenia w ramach ich struktur bankowego konta. Czasami zaś konto wiąże się z pewną stałą opłatą – jest to bez sensu zwłaszcza w przypadku, w którym nasz wkład jest niski, zaś opłata za prowadzenie nadprogramowego konta – wysoka. 

Najlepsza lokata, to taki produkt, który jest dobrze oprocentowany i pozbawiony „kruczków”- ranking lokat bankowych luty 2015. Warto wiedzieć także, że atrakcyjniejsze jest naliczanie odsetek kilkakrotnie (np. co miesiąc podczas zdeponowania pieniędzy na pół roku) niż jednorazowo, pod koniec umowy. Taka proporcjonalność jest jednak rzadkością, na ogół lokaty bankowe polegają na zsumowaniu zysku już pod koniec. Ostatnią rzeczą, z jakiej koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę przy wyborze lokaty jest to, że podjęcie środków przed upływem uzgodnionego uprzednio terminu, powoduje utratę odsetek. Nasze środki nie ulegną wtedy zwiększeniu, choć pocieszające jest to, że także nie zmaleją.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.