poniedziałek, 11 maja 2015

Nietradycyjne formy oszczędzania



Polacy najczęściej inwestują w proste lokaty krótkoterminowe. Związane jest to obawami o dłuższe zamrożenie środków, a także małej wiedzy dotyczącej produktów finansowych. Rzadko kto decyduje się na fundusze inwestycyjne lub bardziej wyspecjalizowane lokaty. Chciałbym w możliwie obiektywny sposób przedstawić bardziej nietypowe lokaty bankowe, które także umożliwiają osiągnięcie satysfakcjonującego zysku. Należy też szczerze przyznać, że część z nich jest związana z większym ryzykiem niż klasyczne usługi bankowe.


Lokata w złoto

Depozyt, który zarabiać ma poprzez inwestowanie w metale szlachetne pozwala uzyskać wyższe zyski niż tradycyjne depozyty terminowe. Wynika to z tego, że lokaty w złoto chronią nasze fundusze przed inflacją. Wymienić tutaj można lokaty ustrukturyzowane, w których część inwestycyjna opiera się na cenie uncji złota. W przypadku gdy cena metalu uzyska zakładany poziom klient zyskuje, w przeciwnym wypadku poniesie stratę, czyli nie wypracuje żadnego zysku. Drugim typem są właśnie lokaty w złocie, które umożliwiają inwestorowi fizyczny zakup materialnego złota po obecnej cenie, a po jakimś czasie sprzedanie ich z zyskiem lub stratą. Poprzez materialne złoto należy rozumieć monety bulionowe, które nie posiadają ceny nominalnej. Należy podkreślić, że lokaty w złoto są dość ryzykowną inwestycją i przeznaczoną są dla osób, które posiadają fachową wiedzę w zakresie finansów i możliwych dróg lokowania kapitału. Jest to głównie związane z trudnością w określeniu przyszłego kształtowania się ceny złota.
Lokata progresywna

Ten typ lokaty bankowej związany jest z terminowym depozytem bankowym, którego oprocentowanie jest progresywne, co oznacza, że stopa procentowa powyższa się wraz z okresem trwania umowy. Przykładowo, inwestując środki w roczną lokatę progresywną, w drugim miesiącu oprocentowania może wynosić 3%, a w kolejnym już 3, 3%. Na końcu oszczędzania może wzrosnąć aż do 12%. Co ważne, zmienność stawki oprocentowania znana jest już przed podpisywaniem umowy, co odróżnia tę formę oszczędzania od lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Warto wiedzieć jak wyglądają najlepsze lokaty bankowe maj 2015 Dodatkowo, kapitalizacja odsetek jest dokonywana po całym okresie zamrażania środków. Zdecydowaną wadą lokat progresywnym jest znacznie niższe oprocentowanie efektywne, a także wspomniany już sposób kapitalizacji odsetek. Plusem jest na pewno brak utraty odsetek w przypadku odstąpienie od umowy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.