środa, 24 sierpnia 2016

Owoce- które warto jeść, a których lepiej unikać?

Ilość owoców w jadłospisie diety cukrzycowej powinna być ograniczona. Są one bowiem źródłem cukrów prostych, które szybko i gwałtownie podnoszą glikemię. Ich zjedzenie z pewnością skończy się uczuciem głodu. Jednak nie wszystkie owoce zawierają taką samą ilość cukru. 

Wiele z nich charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów, np. arbuzy, truskawki, wiśnie, grejpfruty. Ostrożność należy zachować w stosunku do jabłek i gruszek. Z bananów, winogron, śliwek oraz suszonych owoców lepiej zrezygnować.

Warzywa- czy zawsze są zdrowe?

Z pewnością nie każdy wie, że warzywa także zawierają cukier. Ich pozycja w diecie cukrzycowej jest różna, zależnie od zawartości węglowodanów. Diabetycy mogą jeść w zasadzie bez ograniczeń: sałatę, szczypiorek, szpinak, ogórki, brokuły, cebulę, kabaczek, kalafior, kalarepę, pomidor i paprykę. Z kolei do warzyw takich jak: fasola, buraki, dynia, kapusta, marchew, czy groszek należy podejść z większą ostrożnością. Nie trzeba ich całkowicie eliminować z diety, wystarczy rozsądne ograniczenie. Natomiast inaczej wygląda kwestia ziemniaków, z których warto po prostu zrezygnować. Ziemniaki dostarczają do naszej diety dużo węglowodanów i mało błonnika pokarmowego. Nie są więc zalecane diabetykom.

Typy cukrzycy i ich leczenie

Rodzaj cukrzycy ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej diety dla diabetyka. Z pewnością słyszeliśmy o głównych odmianach cukrzycy. Typ 1 pojawia się u osób młodszych, często na podłożu immunologicznym. Pacjent jest leczony insuliną. Typ 2 występuje raczej u dorosłych, predysponują czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Leczenie to zmiana stylu życia, przepisy diety cukrzycowej oraz doustne leki obniżające glikemię. Istnieją także rzadziej spotykane rodzaje, takie jak MODY czy LADA. Być może słyszeliśmy także o cukrzycy w ciąży. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.