piątek, 15 stycznia 2016

Kredyt mieszkaniowy przy budowie domu

Mówiąc o kredytach mieszkaniowych czy hipotecznych, zwykle mamy na myśli transakcję zakupu gotowego mieszania lub domu. Tymczasem kredytami takimi można sfinansować budowę nieruchomości od samych podstaw. Cały proces jest nieco bardziej zagmatwany, wymaga zdobycia większej ilości dokumentów i rozciąga się w czasie, ale gwarantuje stały dopływ gotówki i regularne prowadzenie prac budowlanych. W jaki sposób wziąć kredyt hipoteczny na budowę swojego wymarzonego domu?


Przygotuj się dokładnie


Idąc do banku po kredyt na budowę domu trzeba mieć już zakupioną działkę – bez niej żaden bank nie zdecyduje się na udzielenie nam pożyczki. Prócz tego niezbędne jest posiadanie zezwolenia na budowę, planu zagospodarowania działki (i planu od geodety) oraz przyłączy mediów. Niezbędny będzie również wypis z księgi wieczystej o akcie własności takiej działki. Bank na początkowym etapie może nas również poprosić o przedstawienie ogólnego kosztorysu całej budowy, na podstawie którego zostanie określona kwota niezbędna do wybudowania domu, a w rezultacie kwota udzielanego kredytu. Wypłata pieniędzy nie odbywa się też jednorazowo, ale w kilku różnych transzach.


Weryfikacja kosztów


W przeciwieństwie do normalnego kredytu mieszkaniowego, kwota finalna nie może być określona od razu i często się zmienia w trakcie trwania prac. Bank dokonuje więc weryfikacji przedstawionych przez nas kosztów, porównując je najczęściej z własnymi średnimi wyliczeniami. W roku 2014 i 2015 wybudowanie metra kwadratowego domu wyceniane było na 2-3 tysięcy złotych w zależności od banku. Jeśli zależy nam na tym, by uzyskać wysoki kredyt, można przejrzeć aktualne porównanie kredytów hipotecznych 2016 i sprawdzić, które z nich oscylują wokół górnej granicy, czyli 3000zł za metr kwadratowy.

Spłata kredytu


Rzeczywisty kredyt zaczynami spłacać dopiero w chwili całkowitego ukończenia domu, a więc momentu, gdy zostanie on oficjalnie oddany do użytku. Może to trwać nawet kilka lat od chwili podpisania umowy, dlatego przez ten okres kredytobiorca spłaca jedynie odsetki od kwoty, jaka została mu już udzielona. Np. jeśli w pierwszej transzy dostał 50 tysięcy złotych, spłaca odsetki (raty) wyłącznie od tej kwoty. Jest ona potem stopniowo powiększana o kolejne transze aż do chwili ukończenia budowy. Wtedy kredytobiorca nie spłaca już samych odsetek, ale i pokrywa rzeczywiste koszty kredytu, jaki zaciągnął.

Nie zapominajmy o oszczędzaniu

Konta oszczędnościowe są typem rachunków, które zakłada coraz więcej naszych rodaków. Konta osobiste są już czymś oczywistym, a teraz przyszła moda właśnie na te oszczędnościowe oraz na lokaty. Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że to bardzo ważne, by mieć jakiekolwiek rezerwy finansowe. Natomiast oszczędzanie ma dziś zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.


Nasi dziadkowie nie słyszeli o czymś takim, jak konta oszczędnościowe. Oni po prostu trzymali pieniądze w gotówce w swoich domach, próbowali dla nich znaleźć jak najbezpieczniejsze miejsce, na przykład pod obrazem lub obluzowaną klepką w podłodze. Dziś takie oszczędzanie byłoby już czymś głupim. Mamy przecież mnóstwo znacznie łatwiejszych, bezpieczniejszych i korzystniejszych metod. Możemy wpłacać nasze środki na konta oszczędnościowe albo na lokaty.

Konta oszczędnościowe i lokaty – jakie mają zalety?


Jakie zalety mają te nowoczesne metody oszczędzania? Przede wszystkim jest to bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, jakiego sami nigdy nie bylibyśmy w stanie naszym finansom zapewnić. W końcu w naszym domu może się zdarzyć kradzież, włamanie. W przypadku banku jest to znacznie mniej możliwe. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się przechowywać nasze środki w banku i coś im się tam stanie, nas to nie będzie dotyczyło. Tak czy owak otrzymamy je z powrotem. Konto oszczędnościowe jest więc stu procentowo bezpieczne.

Kiedy już wiemy, jak założyć konto oszczędnościowe, powinniśmy się jeszcze dowiedzieć, jak je w ogóle wybrać. A nie jest to łatwe. Mamy w końcu na rynku całą masę rozmaitych produktów i wszystkie one są szeroko reklamowane przez instytucje finansowe. Banki próbują nas usilnie przekonać, że to właśnie ich propozycja jest najlepsza. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na oprocentowanie konta, które nas interesuje. Powinno być ono jak najwyższe. Poza tym dużą podpowiedzią mogą być dla nas najlepsze konta oszczędnościowe 2016. Bez większego problemu trafimy na nie w Internecie. Podejdźmy jednak do tematu krytyczni.

Różnice między lokatami krótkoterminowymi i długoterminowymi

Coraz większa część społeczeństwa, z różnych względów, zaczyna nie tylko oszczędzać pieniądze, ale również decyduje się na ich inwestowanie. Bardzo popularnym sposobem odkładania pieniędzy na przyszłość, a jednocześnie ich bezpiecznego pomnażania, są terminowe lokaty bankowe. Decydując się na założenie takiej lokaty bankowej, warto najpierw zaznajomić się z ich rodzajami.


Podstawowe kryterium podziału lokat terminowych, to okres ich trwania. Według tego kryterium lokaty terminowe dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Poniżej przedstawię Państwu informacje na temat podstawowych różnic między tymi lokatami.

Czym jest lokata bankowa


Zacząć należy od określenia czym w ogóle jest lokata bankowa. Lokata bankowa, to rodzaj umowy między klientem i bankiem, zgodnie z którą bank zobowiązuje się wypłacić klientowi wynagrodzenie, w zamian za to, że ten zdeponuje określoną kwotę i na określony czas. Można to ująć w ten sposób, że bank płaci nam za to, że dobrowolnie pozbawiamy się na jakiś czas możliwości swobodnego rozporządzania naszymi pieniędzmi. Dla obu stron taka umowa jest korzystna – my zarabiamy, a bank zdobywa kapitał np. na udzielanie kredytów.

Lokaty krótkoterminowe


Lokaty krótkoterminowe, to lokaty zakładane na okres od 1 miesiąca do maksymalnie 12 miesięcy. W przypadku lokat krótkoterminowych oprocentowanie oferowane przez bank, z reguły jest znacznie mniej atrakcyjne, niż w przypadku lokat długoterminowych. Charakteryzują się tym, że nie „zamrażamy” swoich pieniędzy na zbyt długi czas, a w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty, utrata odsetek nie będzie aż tak znacząca. Tego typu lokaty są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne kiedy będą potrzebowały środków zgromadzonych na lokacie lub chcących je mieć „pod ręką”.

 

Lokaty długoterminowe


Decydując się na założenie lokaty długoterminowej, możemy spodziewać się, że bank zaoferuje wyższy procent zysku (w zależności od okresu, może to być nawet znacznie wyższy procent). Lokaty takie zakłada się na okres powyżej 12 miesięcy, a niekiedy mogą one trwać nawet kilka lat. Wyższe oprocentowanie jest związane z większą pewnością baku, że wpłacone pieniądze nie zostaną nagle wycofane. To rozwiązanie jest ciekawą opcją m. in. dla osób mających odpowiednie zasoby i mogących sobie pozwolić na podzielenie oszczędności na „podręczne” i „na kiedyś”. Popularne jest też zakładanie lokat długoterminowych dla nowonarodzonych dzieci przez ich rodziców lub rodziców chrzestnych.

Więcej informacji na temat lokat z najdziesz pod adresem oszczednoscionline.pl/ranking-lokat-styczen-2016.

Lokata jako pewna inwestycja

W teraźniejszych czasach, tak bardzo niestabilnych w kwestiach ekonomii, coraz trudniej jest zdecydować o tym w jaki sposób zainwestować będące w naszym posiadaniu pieniądze. Pewnego rodzaju zamrażanie ich przez zakup nieruchomości, nie tak dawno jeszcze niezwykle popularne, dziś nie zalicza się już do tych najbezpieczniejszych metod. Gra na giełdzie natomiast jest głównie dla ludzi, którzy chociaż trochę posiadają wiedzę w tym aspekcie i którym nie przeszkadza czynnik zmienności.


W takich sytuacjach warto zatem chyba zdecydować się na coś bardziej pewnego i złożyć nasze fundusze na lokatę bankową. Mimo, iż dużo ludzi wskazuje na kilka wad takowej formy oszczędzania, to nie ma jednakże wątpliwości, iż jest to teraz najpewniejsze rozwiązanie. Co też niezwykle istotne można je łatwo dopasować do naszych wymagań oraz wybierać spośród sporo propozycji, które przedkłada nam praktycznie każdy bank.

Istotną sprawą, która w ogromnej mierze decyduje o tak wielkiej popularności którą mogą się pochwalić lokaty bankowe jest ich pełne bezpieczeństwo. Wpłacając bowiem pieniądze na lokatę w danym banku posiadamy gwarancję, że bez względu na sytuację ekonomiczną, nie zostaną one utracone. Taką pewność mamy przez to, że lokaty we wszystkich bankach, które są zarejestrowane w Polsce, są zabezpieczone specjalnym funduszem gwarancyjnym. Co więcej, każdy bank stara się by lokata przezeń proponowana była jak najatrakcyjniejsza, z uwagi na fakt, iż korzyści są obopólne. Bank ten zdobywa bowiem fundusze na chociażby kredyty dla innych swoich klientów, a my korzystamy poprzez oprocentowanie naszych pieniędzy. Dlatego też, dobrze jest zaznajomić się z ofertami jak największej ilości banków, tak aby móc zdecydować się na takiego typu lokatę, która okaże się dla nas najbardziej opłacalna.

Podejmując tak ogromnie istotną decyzję, o tym któremu bankowi powierzyć nasze oszczędności, musimy skrupulatnie się zastanowić jakiego typu lokata bankowa nas interesuje. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić czy odpowiednia będzie dla nas lokata krótko czy długoterminowa. We wszystkich umowach określony jest bowiem czas trwania takiego rodzaju lokaty i w tym okresie złożone przez nas oszczędności są zamrożone. Kiedy sytuacja zmusi nas do podjęcia pieniądze wcześniej, w większości wypadków musimy się liczyć z utratą odsetek. Bardzo ważną kwestią jest także oprocentowanie lokat w przeróżnych bankach. Dobrze dla klienta rzecz jasna kiedy jest ono jak najwyższe. Bardzo przydatny w czasie dokonywania takiego typu wyboru jest ranking lokat. Posiłkując się właśnie takim rankingiem możemy bez problemu zauważyć wszelkie wady i zalety konkretnych propozycji.

Modne kredyty gotówkowe od ręki

Obecnie niemal na każdej stronie internetowej z ogłoszeniami można znaleźć oferty typu "tani kredyt gotówkowy". Każde z ogłoszeń chwali swoją propozycję jako najtańszy kredyt gotówkowy i to na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niestety nie zawsze jest to zgodne z prawdą...


Kredyt gotówkowy jawi się coraz częściej jako "artykuł pierwszej potrzeby". Tego typu pożyczki mają dla nas przede wszystkim banki. Jednakże coraz częściej muszą one konkurować z osobami prywatnymi lub firmami o profilu finansowym. Ich przewagą jest fakt, że nie żądają od nas dokumentów potwierdzających sumę zarobków czy zaświadczenia o zatrudnieniu. Te kredyty gotówkowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych lub o niezbyt jasnej sytuacji zawodowej. Takie osoby nie mogą bowiem liczyć na kredyt gotówkowy z banku.

Wśród tego typu ogłoszeń, szczególną uwagę przyciągają zawsze te oferty, które zapewniają nas, że jest to najtańszy kredyt gotówkowy na rynku. Wówczas bardzo często bez większego zastanowienia sięgamy po oferowaną pożyczkę. Liczy się bowiem dla nas jedynie fakt, iż znalazł się ktoś – osoba, instytucja – kto zechciał nam pomóc finansowo. W końcowym efekcie okazuje się bardzo często, że owy tani kredyt gotówkowy na "bardzo atrakcyjnych warunkach", które oczywiście bez problemu spełniamy, nakazuje nam spłatę kwoty niemal o połowę większą niż pożyczyliśmy.