czwartek, 15 sierpnia 2013

Jak zarabiać oszczędzając na lokatach?

Naszym światem rządzą pieniądze, jako ludzie chcemy je posiadać , dlatego pracujemy, lecz często ze zwykłej zarobkowej pracy nie mamy wystarczającej ilości funduszy, dlatego szukamy dalej.



Co zrobić by naszych pieniędzy było więcej? Tu z pomocą przychodzą nam banki, nasi wielcy przyjaciele oferujący profesjonalne i gwarantowane pomnożenie naszych ciężko zarobionych złotówek. Jedną z oferowanych przez banki usług są lokaty, czym właściwie są i na czym polega cała sztuczka obrotu naszymi pieniędzmi napisze w dzisiejszym artykule.

Lokata bankowa nazywana też depozytem bankowym polega ona na wpłaceniu określonej kwoty pieniędzy na określony z góry okres oraz na ustalony z góry procent, a następnie odebranie tej kwoty powiększonej o odsetki po upływie ustalonego terminu - innymi słowy to swoista pożyczka klienta dla banku w zamian za ustalone odsetki.

Gdy zdecydujemy się, że zakładamy lokatę bankową, musimy wybrać jaka ona będzie. Depozyty proponowane przez banki zasadniczo możemy podzielić na dwa typy:

  • Depozyty a visa - są to pieniądze przechowywane na bieżących kontach i rachunkach bankowych. Cechą charakterystyczną tego typu depozytów jest możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie, w odróżnianiu od lokat terminowych, niestety w związku z tym oprocentowanie na tego typu depozytach jest zdecydowanie niższe niż na lokatach terminowych.
  • Lokaty terminowe - polegają na zdeponowaniu w banku określonej sumy pieniędzy na z góry określony czas, ważne jest to ,że w trakcie jej trwania nie można dokonywać wpłat ani wypłat. Można przed czasem zlikwidować lokatę terminową, ale wiąże się to z karami w postaci braku lub mocno obniżonego oprocentowania. Wypłata odsetek następuje zazwyczaj w dniu zakończenia się umowy o lokatę.

Warto jednak dokładniej zagłębić się tematykę lokat terminowy i warto zwróci tu uwagę na kwestie takie jak: okres lokaty, oprocentowanie, odsetki.

Zacznijmy od okresu lokaty, wybór spośród czasu trwania lokaty jest ogromy , możemy wybierać rozciągłość od jednego dnia do kilku lat. Kwestia oprocentowania jest niezwykle ważna, banki proponują oprocentowanie: stałe, zmienne oraz tzw. progresywne. Oprocentowanie stałe to utrzymywane na tym samym poziomie oprocentowania przez cały okres trwania lokaty. Taki typ oprocentowania jest korzystny w przypadku prognoz zapowiadających obniżanie się inflacji.

Oprocentowanie zmienne zależy od stawki bazowej banku, która może ulec zmianie w związku ze zmianą sytuacji na rynku pieniężnym (np. wzrost inflacji) lub zmianą polityki banku. W okresie niestabilnej sytuacji pieniężnej, kiedy występują duże wahania inflacyjne, lepiej skorzystać z oprocentowania zmiennego.

Oprocentowanie progresywne (lokaty progresywne) polega na tym ,że oprocentowanie lokaty rośnie wraz z okresem jej trwania np. oprocentowanie lokaty rocznej rośnie co miesiąc, aby w ostatnim miesiącu osiągnąć 10%.

Kolejna ważna kwestia odsetki, a dokładnie kapitalizacja odsetek czyli jak często nasze narosłe odsetki są dopisywane do kapitału. Wybierajmy lokaty z jak najczęstsza kapitalizacją odsetek ponieważ częsta kapitalizacja odsetek oznacza, że oprocentowanie lokaty jest naliczane dla coraz wyższej kwoty.

Kończąc artykuł warto podkreślić, że lokaty bankowe gwarantują z góry znaną stopę zwrotu, czyli naszego zysku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak same zyski, szczególnie po wprowadzeniu 20-procentowego podatku (tzw. podatek Belki) i kolejnych obniżkach bankowych stóp procentowych, są dość niskie.

Podsumowując – jeśli nasze pieniądze mają leżeć w domu w skarpecie, lepiej wpłacić je na lokatę, bo chociaż zamortyzować inflację. Z samym wyborem lokaty jest jak z wyborem idealnego samochodu, musi być ona dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i planów na przyszłość, choć ta bywa nieprzewidywalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.