poniedziałek, 2 czerwca 2014

Jak bezpiecznie inwestować wolne środki finansowe?

Kwestia bezpieczeństwa kapitału oszczędnościowego jest wśród klientów jednym z kluczowym kryteriów, które determinują wybór inwestycji. Trend ten nasilił się zwłaszcza po znanej wszystkim aferze z 2013 roku, w której wiele osób straciło dużą część lub całość swoich oszczędności. Jak zatem wybierać mądrze i bezpiecznie? Inwestować w to, co od zawsze przynosiły wyłącznie zyski. Mowa o lokatach bankowych.


W dużej części przykładów inwestycji, potencjał zysku jest proporcjonalny do wysokości podejmowanego ryzyka. Doskonałym tego przykładem jest chociażby giełda. Po drugiej stronie znajdują się bezpieczne, choć nie tak zyskowne lokaty bankowe.

Bezpieczeństwo lokaty bankowej


Potencjał zysku lokat bankowych siłą rzeczy nie może dorównać temu, który oferują akcje czy fundusze inwestycyjne. Jednak wymienione formy inwestycji należą do grona o wysokim poziomie ryzyka. Dlatego potencjalny zysk może równie dobrze zamienić się w potencjalną stratę – czasem bardzo dotkliwą. Jaki poziom bezpieczeństwa prezentują lokaty? Z pewnością wielu klientów zadaje sobie pytanie co stanie się z ich oszczędnościami w momencie bankructwa banku. Klienci mogą spać spokojnie. Nad bezpieczeństwem depozytów bankowych czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który odpowiada za bezpieczeństwo depozytów w krajowych bankach spółdzielczych oraz komercyjnych. Co to oznacza w praktyce dla klienta banku? Oznacza to tyle, że w momencie upadłości danego banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca klientom zwrot ulokowanego na lokacie kapitału, jednak nie przekraczający równowartości 100 tysięcy euro. Oczywiście wszystkie banki wciąż zapewniają, że ich kondycja finansowa nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości. Jednak dla klientów zabezpieczenie w postaci BFG jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo własnych oszczędności.

Warto pamiętać, że w przypadku bankructwa banku, jego klienci mają aż pięć lat na to, aby zgłosić do BFG wniosku o zwrot środków z lokaty. Przez BFG chronione są zarówno depozyty w złotówkach, jak i te walutowe. Należy jednak pamiętać, że ewentualne zwroty realizowane są wyłącznie w polskim złotym. Wszystkie ewentualne wypłaty powinny być zwrócone klientom banki w ciągu miesiąca od zawieszenia działalności banku.

Chociaż oprocentowanie lokat bankowych nie jest tak korzystne, jak potencjalne zyski z akcji czy funduszy inwestycyjnych, jest to znacznie bezpieczniejsza forma lokowania swoich oszczędności. Podobnie jak konta oszczędnościowe, które gwarantują realny zysk, choćby niewielki. Sama wysokość zysku w przypadku lokaty czy konta oszczędnościowe zależy jednak od wielu czynników. Są to między innymi: oprocentowanie lokat, długość trwania umowę o depozyt środków, rodzaj oprocentowania (stały zmienny), typ kapitalizacji odsetek oraz rzecz jasna od wielkości wkładu. Najlepsza lokata czerwiec 2014 to taka, która na siebie zarabia. Warto więc szukać tych, które oferują najlepsze oprocentowanie. W poszukiwaniach dobrze stosować znane i przydatne narzędzia, takie jak chociażby ranking lokat bankowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.