czwartek, 9 maja 2013

Rodzaje oprocentowania lokat bankowych

Jeśli zdecydujemy się na ulokowanie naszych pieniędzy w banku i liczymy na zysk w postaci odsetek, pozostaje nam jeszcze do podjęcia trudna decyzja, a mianowicie jaką lokatę wybrać. Obecnie oferta banków jest bardzo szeroka i ciężko jest znaleźć taką, która najbardziej odpowiadałaby naszym preferencjom. Różnią się one między sobą okresem trwania lokaty, wysokością oprocentowania, ilością kapitalizacji i innymi warunkami. Mamy także do czynienia z dwoma rodzajami oprocentowania: stałym i zmiennym. Który z nich wybrać - sprawdź na stronie Ranking Lokat - maj 2013. Jednak tymczasem postaramy się doradzić Ci tutaj. Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ zależy od kilku czynników między innymi od tego, w jakim stanie jest gospodarka naszego państwa.

Na początek warto wiedzieć, w jaki sposób banki ustalają wysokość oprocentowania. Przy wyliczaniu oprocentowania lokat banki posługują się stopą podstawową, której wartość ustalana jest indywidualnie w banku i w dużej mierze jej wielkość uzależniona jest od stopy WIBOR obowiązującej na rynku międzybankowym.

Kiedy wybrać stałe oprocentowanie?


Stałe oprocentowanie oznacza, że bank nie może zmienić wysokości oprocentowania lokaty w trakcie jej trwania. Klient w dniu założenia lokaty wie ile otrzyma odsetek i bank gwarantuje wypłacenie równowartości tej kwoty bez względu na sytuacje rynkową. Ten typ lokaty jest bardziej korzystny, jeśli gospodarka znajduje się w nie najlepszej kondycji, ponieważ gdy stopy procentowe będą malały bank nie może nam zaproponować gorszych warunków i oprocentowanie naszej lokaty będzie wyższe niż rynkowe. Warto pamiętać, że oprocentowanie stałe dotyczy zazwyczaj lokat krótkoterminowych, czyli jednodniowych, miesięcznych i rocznych.

Kiedy wybrać oprocentowanie zmienne?


Oprocentowanie zmienne charakteryzuje się tym, że bank może zmieniać wysokość oprocentowania w trakcie trwania umowy. Wielkość oprocentowania zależna jest od stóp rynkowych, jeśli one rosną oprocentowanie naszej lokaty również wzrośnie. Istnieje pogląd, że na takie oprocentowanie najlepiej zdecydować się wtedy, gdy gospodarka dynamicznie się rozwija i możemy liczyć na wzrost stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne występuje najczęściej dla lokat kilkuletnich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.