czwartek, 30 maja 2013

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - czy się opłaca?

Współcześnie coraz więcej osób posiada kredyty bądź pożyczki, które możemy przeznaczyć na zakup nowego sprzętu AGD do domy, kupno samochodu, wyjazd na wakacje itd. Gdy nie wystarcza nam oszczędności, możemy zwrócić się z prośbą do banku o przyznanie odpowiedniego zobowiązania finansowego, dzięki któremu będziemy mogli pozwolić sobie na dokonanie pewnych inwestycji czy zakupów.

Jednym z najpopularniejszych produktów bankowych jest kredyt gotówkowy. Zaciągając kredyty gotówkowe oczywiście jesteśmy zobligowani do zwrotu uzyskanej kwoty wraz z odsetkami we wskazanym terminie. W wielu przypadkach jednak mamy możliwość spłaty zadłużenia szybciej, niż przewiduje to umowa. Warto zastanowić się wówczas nad możliwością wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego.

Czy jest to opłacalne?

Oczywiście decyzja dotycząca wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego należy do kredytobiorcy. Banki nie zawsze są zadowolone z tego faktu, bowiem następstwem jest zmniejszenie wpływów z tytułu odsetek, jednakże bardzo często idą swoim klientom na rękę. Kredytobiorca powinien jednak bardzo dokładnie przeanalizować zarówno swoją sytuację materialną, jak również wszystkie korzyści oraz straty, jakie mogą wiązać się z podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie.

Jeśli mamy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, powinniśmy z niej skorzystać głównie ze względu na zbyt wysokie, niekonkurencyjne w niektórych przypadkach oprocentowanie tego typu zobowiązania finansowego, które jest zazwyczaj znacznie wyższe niż oprocentowania na ROR czy lokacie bankowej. Wcześniejsza spłata jest również zalecana w przypadku, gdy posiadamy kredyt w obcej walucie, a jej aktualny kurs wobec złotego jest bardzo niski. Oczywiście kredyty walutowe zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko, dlatego też musimy bardzo ostrożnie śledzić wszelakie zmiany kursów walutowych.
Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego nie jest zalecana wówczas, gdy oprocentowanie jest bardzo niskie. Wówczas wszelkie nadwyżki w domowym budżecie lepiej przeznaczyć na wysoko oprocentowaną lokatę, co może przynieść znacznie lepsze korzyści dla naszego portfela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.